Belarus Devlet Üniversitesi Türkiye Resmi Temsilcisi
WhasApp Belarus rusça eğitim kurs Belarus Devlet Üniversitesi Facebook Minsk Eğitim- Rusça kurs belarus minsk
 
Minsk rusça kurs telefon whatsapp minsk eğitim belarusn devlet üniversitesi türkiye belarus minsk rusça kurs Cenk Sarkut Belarus Devlet Üniversitesi Resmi Temsilcisi TAşçı Sigorta

 BELARUS'TA YAŞAM

 

Belarus'ta yaşam son derece keyiflidir, yaz aylarında hava sıcaklığı 30 dereceye kadar çıkar. Kış aylarında hava sıcaklıkları yaklaşık -25 dereceye kadar iner. Havanın soğuk olması hayatı kesinlikle kötü yönde etkilemez. Ocak 15 ile mart 20 arasında havanın soğuk olduğu dönemdir. Bunun dışındaki dönem rahatsız edici soğuklarla karşılaşılmaz. Ülkede her yapı merkezi ısıtma sayesinde daima sıcaktır. Kar yaklaşık beş ay sokakları süsler. Belarus’un başkenti Minsk çok düzenli bir şehirdir.

 

Şehirdeki iki hatlı metro sistemiyle istediğiniz her yere kolayca gidebilirsiniz. Metroya birkaç yıl içinde bir hat daha eklenecektir. Metro dışındaki tramvay, troleybüs, dolmuş (marşrutki), otobüs ağları şehirde ulaşım sorununu kesinlikle kökten çözmüştür. Ayrıca son derece iyi çalışan taksi sistemleri de vardır. Son yıllarda internet üzerinden hiç bir dil bilmenize gerek kalmadan kullanılan programlar sayesinde hem daha ucuza taksi çağırmak hem de çok kolay bulunduğunuz konuma taksi çağırmak mümkün olmuştur. Uber programla çağrılan bu taksi firmalarının en meşhurudur. Ayrıca Yandex Taksi ile nakit olarak aynı işlemi gerçekleştirebilirsiniz . Ve gerçekten %30-50 indirimli fiyatlar sunmaktadır. Otobüs biletlerinizi aracın şoföründen ya da şehrin her yerindeki kiosk adı verilen büfelerden alabilirsiniz. Ayrıca her durakta bilet satan büfeler vardır. Taşıtlarda biletsiz yakalanmanız durumunda bilet fiyatının 10 katı kadar ceza ödersiniz. Toplu taşıma araçlarına aylık abonman da alabilirsiniz. Abonman bilet 4 taşıma aracı için alınabildiği gibi bir ya da iki tanesi için de alınabilir. Aylık metro bileti 13-15 $.

 

Sabah kahvaltınızı evde ya da yurtta yapmak istemezseniz okulların stolovaya denilen kafeteryalarında ve ya küçük kahve dükkanlarında yapabilirsiniz. Öğle yemekleri okul kafeteryalarında 3 -5 $ arasındadır. Ayrıca restoranlarda “kompleks abed menu ” adı verilen menülerle indirimli yemek yiyebilirsiniz. Şehir geneline yayılmış stolovaya’lar (yemekhaneler) sayesinde çok ucuza lezzetli yemekler yemek de mümkündür. Şehirde pek çok bale, tiyatro, opera ve sinema salonu vardır. Vizyondaki filmleri dünyayla aynı anda izlemek mümkündür. Sinema biletleri yaklaşık 2-3 $dir.

 

Minsk’in gece hayatı da oldukça renklidir. Şehirde pek çok disko, restoran ve gece kulübü bulunur. Giriş ücretleri ülkemize göre son derece uygundur. Belarus’un en büyük özelliklerinden birisi de ülkenin son derece güvenli olmasıdır. Sabahın saatlerinde bile çok rahat bir şekilde sokaklarda gezebilirsiniz. Dikkat etmeniz şey kuralara ve kanunlara harfiyen uymaktır. Ülke oldukça temizdir. Yerlere çöp atmak suç olarak kabul edilir. Belarus oldukça yeşil bir ülkedir, şehrin içinde eğlenebileceğiniz, ders çalışabileceğiniz pek çok park vardır. Parklarda pek çok fast food standı bulunur. Ayrıca parklardaki lunaparklarda eğlenebilir ve nehirde kiralayabileceğiniz sandallarla gezebilirsiniz. Belarus halkı tüm dinlere ve kültürlere son derece saygılıdırlar. Eski Sovyet ülkeleriyle karşılaştırıldığında Belarus, insanların en huzurlu ve rahat olduğu ülkedir.

  

Alış Verişimizi Nerden Yapmalıyız Ve Damağımıza Uygun Yiyecekler Varmı?

 

Minsk te size her şeyi bulabileceğinizi söyleyebilirim yazın sebze ve meyve bollaşır fiyatlar son detrece makül seviyelere düşer . Ama kışın ithalat artar yol durumununda etkisiyle fiyatlar yükselir. Sebze ve meyve alış verişiniz için sizlere kamorofka pazarını tavsiye ederim , hem şehrin içinde olması hem çeşitlilik hemde fiyatların uygunluğu bizim için önemlidir. Kamorofkada ayrıca çok büyük bir et pazarı vardır buradan taze tavuk,dana ve koyun etini satın alabilirsiniz. Hatta isterseniz helal et kesen türk ve Azeri kasplardan bile alış veriş şansınız olur dana eti kg fiyatı 7-10 $arasındadır. Tavuk eti ise kg mı 2-4 $dir. Sebze meyve fiyatları ülkemize göre daha pahalıdır. Ama dondurulmuş iskandinavyadan gelen çok lezzetli balıklar vardır. Karidesin kilosu 4$  balıklarda file 4-6$ civarındadır. Ayrıca her istenildiğinde taze göl balıklarıda bulabilirsiniz .

 

Kefiri seviyorsanız son derece lezzetli ve ucuzdur 1 lt kefir 50cent dir . Sütünde fiyatı 50 cent civarındadır,bizim yoğurda benzer ama daha yaglı smetanası vardır . Peynirler ulkemızdeki çeşitli ve fiyatları izdeki fiyatların yarısıdır.

 

Genel anlamda market alış verişleri Türkiye fiyatlarının %30-40 altındadır. Spor yapmak isterseniz sizleri yaz kış hizmet verecek salonlara yönlendirebiliriz. Bu salonlarda genlikle yüzme havuzları,sauna,kondisyon aletleri,antrenörle çalışma veya antrenörsüz çalışabilirsiniz. Lükslüklerine göre aylık 20-50 usd arasında değişen fiyatlardadır. Ayrıca dans okulları,savunma sporları,basketball,fotbol gibi birçok dala yönlendirebiliriz. Türkiye ye göre tüm fiyatlar son derece uygundur.

 

Belarus' da Bir Ayda Nekadar Giderim Olur? Ve Para Transferi Nasıl Olmalı?

 

Eğer öğrenci yurtta kalıyorsa yeme içme dahil her hafta bir kültürel etkinlik yapıp tiyatro ve sinemaya gideceğini bir kerede arkadaşlarıyla yemek ve sosyal etkinliğe düşünürsek ulaşım giderleri dahil 300-350 USD son derece yeterli olacaktır.genelde 250 USD öğrencilere yetmektedir.eğer öğrenci evde kalıyorsa bu rakam 400-450 USDlere ulaşır.tabiki ev kirası ve diğer sabit giderler dışında.öğrenciye bankamatik kartı öneriyoruz min bir bankamatik kartı birde kredi kartı yanında bulundurmasını tavsiye ediyoruz. Ülkeye girerken 10.000 USD ye kadar yanınızda getirebilir çıkarken de 3000 USD ye kadar çıkarabilirsiniz.Ama yanınızda bukadar fazla para yerine bankamatik veya kredi kartınızın yanınızda olması daha iyi bir yol olacaktır. Öğrenci bankamatikten para çektigin %2.5 gibi bir kesinti olmaktadır. Ama kredi kartıyla yaptığı harcamalardan hiçbir kesinti olmamaktadır.

  
    Copyright © 2018   BELARUS DEVLET ÜNİVERSİTESİ . Tüm hakları saklıdır.            belarus rusça kurs, rusça dil eğitimi, rusça yaz okulu, minsk belarus eğitim yurtdışı  

Adana Web Tasarım